HIGIENA W MINIBASENIE SPA, CZYLI CO ROBIĆ, ŻEBY STRACH MIAŁ TYLKO WIELKIE OCZY

AKCESORIA DO WANIEN SPA FIRMY WELLIS. ZBĘDNY DODATEK CZY OPCJA NA WAGĘ ZŁOTA?
25 lipca 2016
DYSZA DYSZY NIERÓWNA, CZYLI O RÓŻNEJ SILE MASAŻU Z MARKĄ WELLIS
25 lipca 2016

HIGIENA W MINIBASENIE SPA, CZYLI CO ROBIĆ, ŻEBY STRACH MIAŁ TYLKO WIELKIE OCZY

Wyobraźmy sobie, że kupiliśmy swój wymarzony, idealny minibasen spa. Montaż został ukończony, wszystko działa tak jak powinno,  a jacuzzi ciekawie prezentuje się w nowym otoczeniu. Czas zabawy i relaksu uważamy za rozpoczęty. Całą radość z nowo zakupionej atrakcji psuje nam tylko jedna myśl: co z dezynfekcją minibasenu? Czy taka kąpiel aby na pewno jest bezpieczna dla naszego zdrowia? Co zrobić, żeby woda w basenie była zawsze czysta i nie było konieczności jej częstej wymiany? Przecież miało być ekonomicznie! I jest, ale tylko przy odpowiedniej pielęgnacji minibasenu.

Producent minibasenów firmy Wellis pomyślał i zadbał o wszystko w każdym, nawet najdrobniejszym detalu, abyśmy mogli w pełni komfortowo korzystać z jego produktów. Przede wszystkim Wellis zastosował rozwiązania, które zapewnią nam długotrwałą czystość i świeżość wody.
Chodzi tu mianowicie o:  filtry, ozonatory i lampy UV.

Filtr – słowo, którego znaczenie każdy zna. Filtrować czyli oczyszczać.  Warto jednak wiedzieć jakie rodzaje filtrów mamy w swoim jacuzzi. W minibasenach spa do użytku prywatnego stosuje się m.in. filtry kartuszowe. Wśród produktów Wellis są modele wanien spa z pojedynczym, podwójnym a nawet potrójnym filtrem kartuszowym. Zależy to od pojemności minibasenu. Tego typu filtr pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest bardzo skuteczny. Odpowiednia cyrkulacja wody, pozbawiona płukania wstecznego, zapewnia ciągłe i bieżące pozbywanie się zanieczyszczeń. Okres żywotności takiego filtra wynosi od 6 do 12 miesięcy. W basenach o większych rozmiarach, czyli przykładowo w basenach użyteczności publicznej z rynną przelewową stosuje się filtry piaskowe. Woda jest zasysana za pomocą pompy ssąco – tłoczącej z basenu do filtra. Zanieczyszczenia są zatrzymywane na ziarnach piasku, a czysta już woda wraca z powrotem do basenu.

Ozonator, czyli generator ozonu – urządzenie, które generuje powstawanie ozonu. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów dezynfekcji wody. Ozon jako jeden z najsilniejszych sterylizatorów wody jest w stanie zniszczyć zanieczyszczenia mikrobiologiczne, czyli bakterie, wirusy i grzyby, a co za tym idzie usunąć wszelkie niepożądane zapachy. Dla zobrazowania przedstawiamy poniżej schemat ozonowania wody,
wykorzystywany przez Wellis:

  ozonator

 

Woda wtłaczana jest najpierw do filtra kartuszowego, gdzie podlega wstępnemu oczyszczeniu, następnie przefiltrowana płynie do podgrzewacza, gdzie osiąga określoną temperaturę. Kolejny etap to właśnie ozonowanie. Wytworzony ozon przy użyciu ozonatora jest wtłaczany do rur, którymi płynie woda. Ozonowana czysta woda wraca do niecki basenowej. Taki obieg jest stały i ma ciągle miejsce, dzięki czemu mamy zapewnioną ochronę i dezynfekcje na odpowiednim poziomie. Warto też zwrócić uwagę, że jest to w 100% naturalny sposób dezynfekcji i nie ingeruje on w nasze naturalne środowisko.

Lampa UV  to rozwiązanie, które Wellis stosuje przy produkcji modeli zamiennie z ozonatorem. Jest to równie bezpieczny, automatyczny i cichy sposób dezynfekcji wody. Kilka razy na dobę woda z minibasenu spa jest poddawana działaniu promieniowania UV, dzięki czemu woda z jacuzzi pozostaje klarowna, czysta i bezpieczna przez cały czas, bez względu na użytkowanie.  Schemat dezynfekcji wody jest podobny jak w przypadku zastosowania ozonowania. Zamiast ozonatora producent używa w tym przypadku lampy UV-C, która imituje promieniowanie, oddziaływujące na przepływającą wodę.

LAMPA Uv

 

Techniczną stronę dezynfekcji mamy już za sobą, ale czy to wystarczy? Nie do końca.

Ważne są też odpowiednia wartość pH i poziom chloru w wodzie basenowej. O te dwa wskaźniki musimy zadbać już sami. Ważne, aby tego nie zaniedbać, ponieważ wtedy woda zmętnieje i pojawią się problemy, co nie będzie zbyt przyjemne i  bezpieczne, a przecież nie o to chodzi, tak więc do rzeczy:

Odpowiednia zakres wartości pH wody to : 7,2 – 7,4

Odpowiedni poziom chloru w wodzie: 1mg/l

Istotne jest, aby zawsze najpierw doprowadzić wartość pH do odpowiedniego poziomu, a dopiero w drugiej kolejności zadbać o odpowiednią wartość chloru. Zbyt niski (poniżej 7,0) lub zbyt wysoki (powyżej 7,6) poziom pH wody odpowiednio potęguje lub ogranicza działanie chloru. Zarówno pierwszy jak i drugi efekt jest niewskazany.

Firma Euro Spas posiada w ciągłej sprzedaży odpowiednie środki chemiczne, które umożliwią Państwu kontrolę  i regulację wartości pH i poziomu chloru. Podstawowe produkty do pielęgnacji wody basenowej znajdą Państwo tutaj:

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących stosowania chemii basenowej, regulacji wskaźnika pH i poziomu chloru czy ogólnie pojętej dezynfekcji wody w minibasenach zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego. Z wielką chęcią doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

KOD ALLEGRO